Bernanke májusi nyilatkozata korrekciót váltott ki, a befektetõk félelme egész júniusban elsõsorban a kötvényvásárlás korlátozásával volt összefüggésben. A tartós beruházási cikkek rendelése, a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe, az új lakások értékesítési volumene és a lakásárak is jobban nõttek várakozásoknál. De a Michigan Egyetem indexe is kevésbé esett vissza, mint várták. Tehát továbbra is javul az amerikai gazdaság állapota, bár a növekedés enyhének mondható. Az Egyesült Államok elsõ negyedéves GDP-jét jelentõsen lefelé korrigálták a harmadik közzététel során, vagyis ez alapján már nem is annyira kedvezõ az amerikai nemzetgazdasági folyamatokról alkotott összkép. A piac ennél fogva elkezdett bízni az amerikai monetáris politika lassú korlátozásában, amelyet több régiós Fed elnök is megpróbált megerõsíteni.
Technikai oldal
Mi történt? Június harmadik hete teljes mértékben a dollár erõsödésérõl szólt, így az EUR/USD kurzus szárnyalása hónap közepén megszakadt és az eladók vették át az irányítást. A fordulatot a Stochastic és MACD technikai indikátorok mutatták eladási jelzésükkel, miközben az RSI indikátor értékei az eladási zónához tartozó egyenesen feküdtek. A negyedik héten az árfolyam esése megállt, a jegyzések szûken 1,30 körül szóródtak a 61,8%-os Fibonacci szint környezetében. A vizsgált idõszak végén a kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlagok alatt helyezkedett el.
Mi várható? Nemcsak az elmúlt egy évben töltött be különleges szerepet az 1,30-as jegyzés, hol ellenállás, hol támasz formájában. A heti felbontású grafikon szépen mutatja, hogy már 2006 óta egyfajta kitörési pontként értelmezhetõ, ahonnan a kurzus heves erõvel felfelé indul, majd megtörténik a kitörés visszatesztelése. Hiszen az árfolyam nem volt képes tartósan elszakadni az 1,30-as zónától, sõt az egyes dollárgyengülõ ciklusok amplitúdója egyre kisebb, a jegyzések a csökkenõ trendvonalról, mint ellenállásáról visszatesztelnek. Továbbra is várható, hogy a mozgásokban erõs szerep jut a bûvös 1,30-nak, másrészt a körülötte fekvõ Fibonacci zónák is kiemelt jelentõségûek. Jelen esetben az 50%-os Fibonacci vonala megállíthatja az esést rövid távon, míg a bikák dominanciája esetén az elõzõ, 1,34-es csúcs jelentheti a legszilárdabb ellenállást.
Részletek: (06.17.) New York régió gazdasági aktivitását mérõ Empire State Manufacturing Index erõsen emelkedett a várakozásokhoz képest. (06.18.) Az építkezési aktivitás májusban nagyot ugrott, de mégis kevesebb új házépítés indult májusban az Egyesült Államokban, az amerikai árdrágulás mértéke a várakozásoknak megfelelõen teljesített. A német üzleti bizalmi index (ZEW) jobban emelkedett, mint várták. (06.19.) A Fed Nyíltpiaci Bizottsága határozott a kötvényvásárlások összegének csökkentésérõl az idei második félévben, a program jövõre fejezõdhet be, de a kamatszint várhatóan 2015-ig a jelenlegi alacsony szinten maradhat. (06.20.) Az amerikai lakáseladások szépen alakultak májusban, valamint kicsit több munkanélküli regisztrált az amerikai hivatalokban. (06.24.) Júniusban az elemzõi konszenzusnak felelt meg a német Ifo index. (06.25.) A tartós beruházási cikkek rendelése, a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe, az új lakások értékesítési volumene és a lakásárak is jobban nõttek várakozásoknál. (06.26.) Az Európai Unió pénzügyi vezetõi megállapodtak a bankmentésrõl, az új szabályok 2018-tól lépnek életbe. A bankcsõdök esetén a költségvetési pénzek helyett elsõsorban a banktulajdonosok, nagybetétesek (100.000 eurónál nagyobb vagyonnal rendelkezõk), magánhitelezõk és részvényesek járulnak hozzá a mentéshez. Harmadszor hozták nyilvánosságra az Egyesült Államok elsõ negyedéves GDP számait, amelyet jelentõsen lefelé módosítottak, 2,4%-ról 1,8%-ra. (06.27.) A német kiskereskedelem volumene emelkedett és hirtelen visszaesett a munkanélküliségi ráta 6,9%-ról 6,8%-ra. Az euró zóna gazdasági bizalmi indexe egy éves csúcsra nõtt. A májusi jövedelmek jobban emelkedtek a kiadásoknál az Egyesült Államokban, míg a lakáseladások két számjeggyel bõvültek. (06.28.) Chicago régió beszerzési menedzser indexe hirtelen esett, amely 2008 októbere óta legnagyobb visszaesés. A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe kevésbé csökkent, mint várták.